Boyutu Değil İşlevi Önemli!

Dün akşamki terör olayından beri ben, ben değilim. Suratım asık, kafam bir dünya. Bugün zoraki dışarı çıktığımda yola kendi halinde sohbet eden bir gruba kötü baktım, kahkaha attıkları için. Özür diliyorum onlardan. Oysa silkelenip toparlanmam gerek, toparlanmamız gerek!

Çünkü umutvar olmak gerek! Yani içinde bulunduğun durum ne olursa olsun, bir parça umudun hep olmak zorunda. Bu her inanç sisteminde de böyle, etikte de.

Merak etme, bu blog bir günah çıkarma olmayacak, ama biraz iğne, biraz çuvaldız gerekli!

s%cc%a7ehit

Az önce facebook’ta bir saçma tartışma gördüm; yandaş diye isimlenen gazetelerin anayasa ve Necip Fazıl Ödülleri’ne ayırdıkları manşet bloklarını terör için ayırmadıkları ya da hayır, aslında ayırdıkları ama son dakika olduğu için az olduğu tartışması.

Biri diğerine bak yok diyor, diğeri birine var ama beğenmiyorsun diyor. Oysa gitmiş 38 can, gitmesinden korkan 70 milyon…

Ölmekle bayılmayı bir sananlar için ‘ne olur, veririz canımızı’ diyebiliyorlar, oysa ki varoluş, biyoloji, psikoloji, nefs, ego, benlik, kaygılar, inançlar ve daha milyarlarca gündem öyle kolay kolay kelle vermemizi engelliyor. Ayrıca neden pisi pisine ölelim? Hayat amacımı icra etmeden, hayat amacım yolunda olmadan, kutsal bir sürecin içinde bile değilsem, neden öylesine öleyim?

cevik_kuvvetDün evimden gürültüyü ilk duyduğumda içimde bir kavga oldu, 45,5 saniye süren bir kavga. Kamyon lastiği patlamıştır, dev bir kamyonun lastiği patlamıştır, tüp patlamıştır ama boş bir arazide patlamıştır ve havai fişek patlamıştır ama patır patır değil bu, özel birşey, tek güm çıkarıyor. Derken içimde bir ses kesik kesik ‘saçmalama Mustafa, ne olduğunu biliyorsun’ diyor. Bu kez hayır, burada olmaz, buraya dokunmazlar diyorum. İçimdeki ses ilk kez mi dokunacaklar sanki diyor. Anlıyorum ama inanmak istemiyorum. Derken 45 saniye geçti ve başka bir gürültü. O an içim parçalandı. 5 yıldır koruduğum küfürsüzlük ilk darbe gecesi bozulmuştu, dün de iyice bozuldu!

Benim küfürsüz ağzım bozuldu, birilerinin ise canı!

Ben evimde ‘nasıl bir dünyadayım’ şokunu anlamlandırmaya çalışırken elimde kahve, kulağımda siren seslerinin tınıları yükseliyordu ve neresi olduğunu bilmediğim bir noktada can pazarı yaşanıyordu. Ben neler yapmaya çalışıyorum, bu gürültüler de ne diye hayıflanırken, birileri imdat çığlığı bile atamadan şehit oluyordu.

Ve bugün, boyutunu konuşuyor birileri; manşetlerde yeterince boy verildi mi, verilmedi mi! Açıkçası gazete baskı saatlerini bilmediğim için girmeyeceğim bu konuya. Ama zaten boyutu değil işlevi önemli!

verem_cozumBugün terörün daha fazla tohum saçamaması için ne yaptın? Yarın ne yapacaksın? Bugün için neredeyse hiç bir şey yapamadım, toparlanabilirsem yarın kollarımı sıvayacağım, aklımı ve gönlümü daha bir açacağım.

Terörü lanetlemiyorum. Boş sözler istemediğim gibi lanetin de çözüm olmadığını biliyorum. Gezi’de karşı durduğum polisime kıydılar, bu kıyımın cevabı lanet okumakla olmaz. Polisim misali teröristimin de aklına, gönlüne girmem gerek! Bu da manşetlerin boyutu ve boy boy verilen lanet mesajlarıyla olmaz. Eğitimle olur, bilinçle olur, birleştirici bir duruşla olur.

Başımız sağ olsun diye de dilemiyorum. Başımız sağ olsa da askerimiz, polisimiz gidiyor.

Tek şey diliyorum; gecelerin ardına sabahlara eriştiren, bunun ilhamını versin, bize de sulh yaratacak merhamet ve kudret!

arena

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir