Rol Model Denince

Rol modelin kim? Rol model denince aklına ne geliyor? Rol modellerinden yararlanıyor musun?

Bugün krizleri üzerine çalıştığım bir işletme sahibiyle rol modellere geldi konumuz. Bazı sorular ve cevapları, konuştuklarımızı daha da zenginleştirerek blog yazmaya motive etti. Zaten uzun bir süredir yazmıyordum, umarım faydalı olur.

Yıllar önce çok zorlandığım bir durumda kaldığımda Davud ile Calut’un (David and Goliath) hikayesinden esinlenerek çözmüştüm önümdeki kaosu. Süleyman zaten rol modellerimden, babası Davud da günümü kurtarmıştı. Tabi ki rol modelimiz ilahi kayıtlarda yer alan, dünya tarihine yön veren bir kişi olmak zorunda da değil, kanlı canlı , bizzat hayatımızda yer alan rol modeller de edinebiliriz. Mesela en yakın arkadaşlarımdan Tülin Akın, hayatları her gün zorlaşan çiftçilerimize kolaylıklar sunan işler yapıyor, yaşadığı zorlukların haddi hesabı yok, cicili proje fotoğraflarının arka planında yer alan terli, stresli, kaotik koşturmalardan haberimiz yok. Ve her karşılaştığımızda kocaman gülümsemesiyle ruhumu sarabiliyor, konu üretmek olunca aklıma gelebilecek en güçlü rol modelimdir (Aynı mikrofonu paylaştığımız bir etkinlikten fotomuzu paylaşmak istedim).

Tülin Akın & Mustafa Emin Palaz

Hadi biz müşterimle çalışmamıza dönelim. Acil krizleri çözümledik ama bazı sıkıntıların patinaj çekmek gibi olduğunu gördüm. Seansımız boyunca da kafası gidip geliyordu, farklı karakter yapılarında cevaplar veriyordu, bazen dominant, bazen pesimist, bazen reaktif…

Rol modellerini sorduğumda, oradan bir profil oluşturmayı düşündüğümde bana rol modeli olmadığını söyledi. Farklı lisans eğitimleri almış birisi, hayata felsefi gözlüklerle bakan birisinin rol modeli olmaması söz konusu olabilir mi?

Tekrar irdelediğimde korktuğunu gördük, çünkü rol modeli diye tanımlayabileceği biri intihar etmiş, bir başkası fantastik bir hayat yaşıyor. Düşündükçe yorgunluğu arttı.

Nasıl birisi olmalı diye sorduğumda hoş birşey söyledi: kendini gerçekleştirmiş biri olmalı!

Kendini gerçekleştirmiş birini rol modeli alabilirsin, peki kim?

3 kişi bulduk sonunda:

Biri Oğuz isminde bir dostu, biri İsmail diye bir meslektaşı, biri Orson Welles isminde bir yönetmen.

En az üçer özelliklerine bakalım dedik; bunlar küçük, tatlı, basit koçluk sorularıdır zaten.

Karışık bir liste olarak şöyle paylaşabilirim:

 • Hayata çok esprili bir yerden bakabiliyor.
 • İşine yepyeni bir boyut kattı, devir açtı.
 • Aşırı üretici, çok yönlü, yetenekli ve aşırı zeki.
 • Özgün bakış açıları sergileyebiliyor.
 • Mükemmel iş çıkarıyor.
 • Mesleğimde bana boyut atlattı.
 • Olduğu gibi olabilen birisi.
 • Başkalarına ilham saçabiliyor.
 • Hayatına dair çok net çizgilere sahip.
 • Enerjisi çok yüksek, modu hiç düşmez.
 • Zihniyle değil, kalbiyle biliyor.
 • Yaşamın detaylarını güzel oturtmuş.
 • İnsan sevgisi çok ekstrem.
 • Mükemmel çalışıyor.

Peki belirledik, sonra bazı dikkat çekici unsurları belirginleştirdik, sıra geldi bu özellikleri kendisi için nasıl yorumlayabilir diye sorgulamaya. Mesela başkalarına ilham saçabilme becerisine ihtiyacı var mı, sahip mi, geliştirebilir mi?

Bu şekilde bir envanter çalışmasını not al, ama geldik dokunan, acıtan bir noktaya. Önce şunu sordum: ‘Şu an cevaplanmasına ihtiyaç duyduğun 3 soru yaz.’

Bu soruları düşünmesi biraz zaman aldı ve ardından 3 arkadaşa da soruları tek tek cevaplattık, misal Oğuz bu soruya nasıl cevap verirdi?

Rol modelin, sorularına nasıl cevaplar verirdi?

Aldığı cevaplar sonrası tabi ki bazı kararlar alması ve eyleme geçmesi gerekiyordu, notlarını aldı ve enerjisi kesinlikle süperdi.

Belki sen de bu soruları kendine sormak istersin. Belki rol modellerinin üzerinden geçmek istersin, hayatında onların etkilerine daha çok yer vermek istersin diye paylaşmak istedim.

david_and_goliath_by_erikbragalyan-d89x0isCalut’a sergilediği cesaret, yüzyıllar sonra benim bir hamle yapmamı sağlamıştı, duruşumu değiştirmişti. Belki sen de ilhamlar bulabilirsin. HEm ayrıca her gün Facebook’ta Mevlana’nın ve benzeri büyüklerimizin cümlelerini paylaşıp duruyoruz, belki o cümlelerin kaynağı olan yaşam tarzlarını, ahlakı, merhameti vs hayatımıza çekebilme, icra edebilme ilhamları da ediniriz.

 

One Comment Add yours

 1. Onur dedi ki:

  Benim rol modelim de sensin 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir