Yaz geldi kilo gitti mi?

Sağlık Bakanlığı da obezlik üzerinde duruyor ve önlem çalışmalarına destek veriyor.

Çevremde de birçok kişi diyette. Özellikle de yazın başladığı şu günlerde, diyetleri daha da sertleşti.

Oysa daha önce defalarca kez yazdım, kilo vermek için diyet şart mı diye sorguladım.

Geçtiğimiz günlerde yeni başladığımız bir danışanımın yorumunu birebir aktarıyorum.

Son yaptığımız çalışmadan sonra; hızla kilo vermeye başladım. Yediklerimi değiştirdim tabi ama yemek yemek eylemine karşı duruşum değişti. Yemek yeme eyleminin “anlamını” değiştirdim. Midem küçüldü. Asla açlık hissetmemeye ve vücudumun neye ihtiyacı olduğunu vücudumla konuşmaya başladığımı fark ettim… Sosyal ilişkilerim; incelmek ve irade sahibi olmak başlıkları adı altında daha da sağlamlaştı. İnsanlarla daha fazla sohbet etmeye; tahammülümü kontrol etmeye başladım ve “Mideyi dinleyebilmek aslında diğer insanları dinleyebilmekten çok da farklı değilmiş” yargısına ulaştım. Kabul gördüm. Dağınık düşüncelerimi yavaş yavaş organize ediyorum. Hayatımın yeniden kendi ellerime geçtiğinin farkına varıyorum. Sadeleşmeye çalışıyorum sadeleştikçe kendi hayatım zenginleşiyor. Kendime çizdiğim beslenme ve zamanı kullanma planına birebir uymasam da; genel olarak o düzende ilerliyorum… 78 kiloyum şu an (Yani 5 kilo verdim bir haftada). Normalde diyet sürecinde yaşadığım halsizlik enerjisizlik isteksizlik gibi şikayetlerim alt seviyede. Kabızlık çekmiyorum ama seyrek tuvalete çıkmaya başladım. Başaracağım. Dışarı çıkmaya plan yapmaya ve insanların hayatımdaki anlamlarını doğru yerlere yerleştirmeye; değişme direnmemeye; kötü düşünceleri kovma eylemlerini de alışkanlık haline getirmeye çalışıyorum. Yani refleks olarak algılamaya çalışıyorum ve herhangi bir kendimden gelen dış baskıda otomatik olarak devreye girmesi beni çok rahatlatacak. Bunu egzersiz haline getirdim. Hayat güzel. Sen de öylesin. Sana çok ve tekrar tekrar teşekkür ederim.

Deniz Onursal, Müzik Öğretmeni

Siz de eğer formunuza hızla girmek istiyorsanız, yemeklerinizden de geri kalmak istemiyorsanız hemen iletişime geçin. Bir doktor değilim, tanı koymuyorum.

Bir diyetisyen değilim neyi ne kadar yiyeceğinize karışmıyorum.

Bir antrenör değilim, kaç kalori yakacağınıza dair spor ödevleri vermiyorum.

Uzmanlık alanım zihin ve kilolarınızın zihinsel köklerini çözmenizi sağlıyorum. Gerisi size kalmış.

One Comment Add yours

  1. Ayna dedi ki:

    Bilgiler icin cok tesekür ederim. Bende Kilo vermek istiyorum ama olmuyor. Insallah bu Bilgilerden sonra olur. Tesekür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir