Dünyayı Erkekler Yönetir Ama…

Perşembe günü Kadınlar Günü paylaşımlarının ortak özelliği ‘Bir gün değil, her gün!’ klişesiydi. Ben ise yoğunluğumdan ötürü o günlerde yazdığım içeriği bugün paylaşabiliyorum ve madem ‘her gün’, bir sorun olacağını sanmıyorum! 

8 Mart’ın neden Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlandığını ve neden Birleşmiş Milletler’in bu günü sahiplendiğini merak ediyorsan küçük bir internet sorgusuyla bulabileceksin.

Ben seninle biraz masum ve mazlum erkekleri, tarihin başından beridir amelelikle görevli, işlerin yürümesinden sorumlu canlılarla ilgili başlayalım mı?

Bulunduğu ortama ahenk getiren, bazen açıktan bazen dolaylı yöneten, zarafet ve enerjisiyle yönlendiren kadınların oyun hamurlarından bahsedelim mi?

Erkek denince zihnimde canlanan genelde bir erkek tavus kuşu oluyor; o meşhur güzellikteli tavus kuşlarının erkek olduğunu biliyor muydun? Zorlu doğal yaşam alanlarında bile dişisini etkilemek için kendini güzel gösterme çabasında. Üstelik de o berbat sesiyle; sabahın 6’sında tavus kuşu serenadıyla uyandığımdan beri pek haz etmiyorum kendilerinden.

Oysa dişilik… Hamamböceklerinin zarif olanlarının dişi olduğunu fark etmiştim, keza kuşlarda narin olanların dişiler olduğunu…

Kaba bir genelleme olacak ama yılan gibi soğukkanlı hayvanlar dışında (onlarda cinsiyet seçimi gözlemden öte şeyler uzmanlıklar gerektiriyor) zarafet ve güzellik hep kadına bahşedilmiş; tıpkı bir can ortaya koymanın, doğurmanın da kadına bahşedilmesi misali!

Peki dans nasıl?

Güzel bir eşli dansı incelediğinde erkeğin kadına yol açtığı, rota çıkardığı, kadının ise o yolu zarafetiyle süslediğini göreceksin!

Erkekten istenen istikrar ve netlik, kadından ise güzellik, motivasyon, ferahlık, heyecan, gizem…

Tıpkı işletmeler gibi

‘…Tıpkı şirketler gibi’ diyerek devam etmek istiyorum!

Sana bir sır vereyim mi? Dünyayı erkekler yönetiyor! O yönetici erkeği de bir kadın yönetiyor.

Dolayısıyla bir şirketin bir krizine kolları sıvarken gizliden gizliye sorguladığım en temel şey ‘yöneten kadın kim’.

Dünyayı Yöneten Erkekleri Yöneten Kadınların Dünyası

Bu bahsi geçen ‘kadın’ sorun yaşayan yönetim kurulunun başkanı olabilir, YK’ya etki eden bir kadın olabilir, YK başkanı erkekse onun hayatında bir kadın olabilir (karısı, kızı, annesi, halası, teyzesi, kaynanası, yengesi…) Bu tespitimi paylaşırken bazıları gülüyor, ikincil eşleri, kuma-metres gibi rolleri olan kişileri gündeme getiriyor. Oysa sanılanın aksine deneyimlerim bu arkadaşların şirket yönetiminde pek güçlü bir etkiye sahip olmadığını gösteriyor.

Eğer hiç bir şekilde kriz sahibi şirketin yönetiminde bir kadın yoksa, bir kadın kokusu alamıyorsam, bu sefer YK’yı yürüten kişinin içindeki kadını sorguluyorum, feminen tarafını gündemime alıyorum!

Dolayısıyla her seferinde gördü k erkek yönetiyor, onu da bir kadın yönetiyor; direkt ya da dolaylı!

Bunlarla paraleldir yuvayı dişi kuşun yapması! Yuva yoksa, kurulamıyorsa, dişi kuşun kararsızlıklarından, içindeki açık ya da gizli şüphelerden, oturmamışlıklardan… olma olasılığı çok yüksek.

Bu durumu sorunun sorumlusu gibi de görebilirsin çözümün mimarı gibi de; sana bırakıyorum!

Ve sana bir sır daha vereyim; erkeğin içindeki berekin büyük bir kısmı kadının mutluluğundan geliyorMUŞ!

Beni bu konularda böyle kesin düşüncelere iten analizleri belki bir ara paylaşırım buradan; seminerlerde küçük küçük anlatıyorum zaten. Ama özetini Neşet Ertaş geçmiş:

Kadın insandır, erkek insanoğlu!

Bereketimin, zarafetimin, keyfimin, cennetlerimin mimarı kadınlar; Dünya İnsanlar Gününüz dün de bugün de yarın da kutlu olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir