Atmosfer Analiziyle ilgili Sorular

…… linkinde sunumunu paylaştığım Atmosfer Analizi hizmetim üzerine sıkça sorulan soruları derledim.

Tanık olan herkesi hayrete düşüren bu hizmeti nasıl geliştirdik?

Uzun yılllara dayanan koçluk, mentorluk ve eğitmenlik deneyimimize yüksek nitelikte becerileri ekledik: beden dili okuma, mikromimik, fonetik (işitsel algı) tahliller. Bu sayede muazzam bilgilere erişebiliyoruz. Bu bilgileri de KAOS YÖNETİMİ uzmanlığımızla ispatladığımız tahlil becerilerimiz ışığında ele alınca; gözlemlediğimiz kişilerin algı biçimlerini belirginleştiriyoruz, dünleri, bugünleri ve haliyle yarınlarını ortaya serebiliyoruz.

Çözüm modelim başka uzmanlara öğretilebilir mi?

Çok denedik, ancak henüz uygun yolu bulamadık; önerilere açığız! Hem psikoloji bilimine hakimiyet, ileri düzey koçluk becerileri, iletişim becerileri, beden dili manipülasyonları ve okuma becerileri, hipnoz ve NLP, mikromimik ve fonetik tahlili gibi becerilerden yetkin olunmalı hem hukuk, teknoloji, ekonomi, sanayi, bilişim alanlarında doyurucu derinlikte bilgiye haiz olunmalı hem de aymaz-doymaz bir merak duygusuna ve yüksek insanî değerlere sahip olunmalı. Lakin işbirliklerine açığız, hali hazırda karakter analizi, yüz okuma ve benzeri bazı alanlarda çözüm ortaklarımız var.

Hiç hata yapmadık mı?

Şu ana kadarki tüm hizmetlerimizde müşterilerimiz %100 isabet oranı şeklinde teşekkürlerle dolu geri dönüşler yaptı. Ancak zaman boyutunda hata yaptığımızı itiraf etmemiz gerekiyor!
18. ayda protokolü iptal etmek zorunda kalacaklarına dair öngörü sunduğumuz bir proje 15. ayın son günü iptal oldu.
Bir anlaşmazlığı fırsata çevirdiğimiz süreçte etiksiz davranan karşı firmayla ilgili kontratak (karşı atak) modelimizi çizdikten sonra 3 ayda çekileceklerine dair öngörü belirtmiştik; oysa 3.5 ay sonra çekilmek zorunda kalmışlardı.
15 gün içinde sinir krizi geçirme riskini raporladığımız bir yönetici 11.gün atak geçirdi.
Yeni istihdam edilen bir satın alma yöneticisinin 12. ay itibariyle yolsuzluğa soyunacağını öngörmüştük; oysa 10. ayda eksik teşebbüs, 11. ayda haksız kazanç faaliyetinde bulundu. Bu boyutta zamansal hataları telafi edebiliyorsanız, hiç bir öngörümüz, tahlilimiz, yorumumuz ve uyarımız hata vermedi!

Sadece rapor yazıp, yorum yapıp, soru işaretlerine cevap verip bırakıyor muyuz?

Karar alıcıların sorularını cevaplamak temel ödevimiz, öngördüğümüz konularda uyarmak sorumluluğumuz!
Bununla beraber müşterilerimizin talebi halinde stratejik perspektifte yeniden yapılanmalarına dair bir hizmetimiz daha var: Duygusal Strateji Atölyesi.
Bunun detayları için web sitemizden bilgi talep edebilirsiniz: www.firsatyonetimi.com

Tüm sorunların çözüldüğü cennet gibi bir ofis mi vaat ediyoruz?

Tabi ki hayır; her işin doğası gereği bazı sorunlar vardır, kimisi az, kimisi çok! Çözüm modellerimiz bu konuda daha az stres yaşamanıza, daha kontrollü olmanıza, şans faktörüne daha az alan bırakmanıza olanak sağlıyoruz. Kaba bir özeti aşağıda öncesi/sonrası şeklinde sunmak istedik.

Raporların, yorum ve öngörülerin neden gizli kalmasını öneriyoruz?

Innomind Strateji Ajansı olarak açık iletişim üzerine iş yapıyoruz; lakin her firma, her konsept ve her işletme kültürü bu denli açık iletişim yürütemiyor olabiliyor. Hatta bazı bilgiler Yönetim Kurulu’nda konuşulurken bile sakıncalı olabiliyor. Haliyle gönlümüzden geçen tüm dinamiklerin açık olması, ancak hazır olunmayan ortamlardan ötürü inisiyatifi firma yönetimine bırakıyoruz!

Ekip üyeleri tanımadıkları birine nasıl açılabilir ki gözlem yapabilelim?

Dışarıdan gelen bir kişi itici bir denetmen gibi algılanabiliyor; lakin hakim olduğumuz iletişim metodları sayesinde kısacık sürelerde görüştüğümüz kişilerle bağ kurabiliyoruz. Bağ kuramadığımız durumlarda ise tahlil metodlarımızı devreye sokuyor ve çok derinlikli olmayan ama işlevsel verilere erişip toplantımızı sonlandırıyoruz!

Temelde ne gibi cevaplar ve tespitler açığa çıkıyor?

Verimsiz, istifa düşüncesinde olan, yalan beyan veren, küçük ama kasıtlı hatalar yapan, dedikoducu, içten pazarlıklı, boşanma sürecine girmiş ve performansına yansıyacak olan, yönetimle yakın ilişkilerini olumsuz kullanan, hakkı yendiği için pasifize olan, terfi sürecinde değerlendirilmesi gereken, ihraç edilmesi acil olan… ekip üyelerinin tespiti!
Saha satış aksaklıkları, operasyonda tekranlanan tökezlemeler, ekibin genel gözlemi, istifa hazırlığında kişiler, ekipteki mobbing gibi departmana sirayet eden sıkıntılar!
Yolsuzluk işlemleri, rakiplerle ilişkiler, gizli ajandalar, kişisel beklentiler, korkular, kısa vadede yaşanacak rahatsızlıklar dahi (yatmak zorunda bıraktıracak hastalıklar ve hatta sinir krizi riski tespiti) cevap bulduğumuz temel kalemler!

Her soru işaretine her çalışma modelimizle benzer kalitede cevap verebiliyor muyuz?

Sorunların derinliği, şirket kültürünün karmaşıklığı ve aranan cevapların durumuna bağlı olarak bu sorunun cevabı da değişiyor! Ancak 3 saatlik bir seminerde de eğitmen şapkamızla yaptığımız gözlemler de, 1 saatlik toplantınızda kenarda otururken yaptığımız gözlemler de ve birebir görüşmelerimiz de sizi hayretler içinde bıraktıracak derinlikte ve keskinlikte cevaplar edinmenizi sağlıyor. Eğer bir sebeple sunduğumuz yorumu kesinleştiremiyorsak ya da kontrol ihtiyacı hissedilirse, ücretsiz ek bir görüşme gerçekleştiriyoruz. Ancak bugüne kadar ek görüşmelerde de tahlilimiz değişmedi ve kısa zaman içinde öngörülerimizi içeren o tahliller hayat buldu!

Görüştüğümüz kişileri tanımadan bu tespitleri nasıl yapabiliyoruz?

Her insanın kendine has bir algı algoritması ve iletişim modeli vardır. Öncelikli olarak bunu tespit ediyoruz. Koçluk ve benzeri hizmetlerde 15.000 saatin üzerinde deneyimimiz sayesinde (Master sertifikasyonu için 5.000 saat, uzman hissiyatı için 10.000 saat yeterlidir) tespitlerimizi çok hızlı yapabiliyor ve hatta siz daha fark etmeden kendimizi birkaç farklı boyuttan kontrol dahi edebiliyoruz! Bazı aykırı düşüncelerimiz ve keskin tespitlerimizle ilgili önyargılı kabul edilebiliyoruz; ancak daha toplantı bitmeden müşterilerimiz de makul görmeye başlıyorlar.

Hizmetlerimizi hangi dillerde, hangi şartlar altında verebiliyoruz?

Türkçe ve İngilizce verebiliyoruz.
Teknolojiden yararlanarak yüzyüze görüşmediğimiz şekillerde de verebiliyoruz; mailler üzerinden süreç tahlili, ses kayıtları üzerinden duygusal ataklar vs; dolayısıyla.
Tercümanlar bazı hassasiyetleri esnetebildiği için nitelikli bir tercümanla çalışma konusunda mutabık hareket edelim diye ısrarcıyız!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir