Yeni Yıla Acayip Girdik!

Dün gece itibariyle yepyeni bir yıla girdik, bundan önceki 2018 kez olduğu gibi! Peki yeni bir yıla girmenin, takvimleri yenilemekten ötesi ne olacak? Keza artık takvim de kullanılmıyor diyebilir miyiz akıllı cihazlar sebebiyle? O halde yepyeni şeyler beklediğimiz bu yıl neyi değiştirecek hayatımızda?

Yeni yıl coşkusu hepimize ama özellikle hayatımıza, işlerimize ve hayallerimize nasıl sirayet edecek?

Çevremdeki herkese soruyorum, 2019 planların hazır mı diye! Çünkü sık sık duyuyorum ‘2019 benim yılım olacak’ diyen de var, ‘bu yıl bambaşka olacağım’ diyen de var… Peki ama nasıl? Bu arkadaşların çoğu 2018 için de 2017 için de ve sanırım 2016 için de benzerini söylüyorlardı!

‘İçimde güzel hisler var Mustafa’ diye geliyor cevaplar!

Hizmetlerimde sezgilerden çok yararlanıyorum, ancak bu kadar da işi onlara bırakmıyorum! Çünkü eylem varsa kazanım vardır! Kuru hayaller kurup o hayalleri kurgulamaya, inşa etmeye dair bir plan ve emek yoksa ortaya ne çıkacağını tahmin etmek gayet kolay!

Ben 4 farklı plan yaptım, bunların bir kısmı geçmişten gelip de bugüne kadar yanılmadığım dinamiklerdi, tazeledim! Çünkü 2018 son çeyreğinde daha önce planlamadığımdan daha güzel gelişmeler yaşadım! 2020 hayallerimi öne çektim, bu da planlarımda revizeye gitmeme vesile oldu! Ancak güzel şartlar dahilinde bile 4 plan yapma ihtiyacı hissettim. Çünkü 2019 havai fişekleri güzel olsa da ekonomik göstergeler çok da parlak değil!

  • Sektöründeki güncel gelişmelere hakim misin?
  • Ekibindeki güncel durumlara hakim misin? Üstün performans sergileyemeyecek kişileri eleyebiliyor musun, ayrılmayı düşünenleri görebiliyor musun, mutsuzlara destek olup umutsuzları ayıklayabiliyor musun?
  • Sığlaşan bir piyasada boğulma olasılığın yüksek, global haberleri de takip ediyor musun?
  • Siyasete girmeden, bağnazca savunuculuk ya da muhaliflik yapmadan kamudaki güncel hareketleri objektifçe yorumlayabiliyor musun? Ekonomimiz anlatıldığı kadar güzel değil, ama korkulduğu kadar kötü de değil!

Krizlerde para ve diğer imkanlar ortadan kaybolmaz: daha az akıllıdan, pratikten, hazırlıklıdan daha çok akıllıya, pratiğe ve hazırlıklıya kayar! Dolayısıyla büyük ve güçlü olanın değil, hazır ve nazır olanın kazandığı bir meydandır! Hala fırsatlar ortaya koyabilirsin!

Bugüne kadar hazırlık yapmamış olabilirsin, hazırlık yaptığınla kendini avutup aslında boş bir plan tasarlamış da olabilirsin! Yine de sorun değil! İster sıkıntılı bir ekonomiye girecek olalım ister yükselen bir ekonomi olalım, neresinden yakalarsan bu hazırlıklılık halini, kârdır senin için! Nasıl plan mı? Önceki yazılarıma bak ve sonraki yazılarımı takip et! Yakında video da paylaşacağım. Zaten ufak bir instagram hesabı hazırladım; insanoloji! Beni kenara koy, yazılmış kitaplar var, konuşan abiler, ablalar var! Onları takip et, ödevleri uygula!

Ödevle ilgili küçük bir örnek vererek kapatayım istiyorum! Yönetimin gurusu ve benim de ilham kaynaklarımdan Peter Drucker’ın ‘Etkin Yöneticinin Seyir Defteri’ (tıklayarak inceleyebilirsin) kitabında General Electrics efsanevi CEO’su Jack Welch başa geçtiğinde ilk yaptığı hamlelerden birisi… diye bir bölümden bahsediyordu. Zorlu bir kararı almış ve uygulamaya dökmüş, öncesi, sırası ve sonrasını anlatıyordu. Sayfaları çevirirken kafama takılmıştı, o zorlu kararı almak için milyar Dolarlık bir firma mı olmamız gerekiyordu? Kendi sürecim için yapamaz mıyım demiştim. Oradaki hamleleri kendim için uyarlayarak uygulamaya dönüştürdüğümde meyvesini yemiştim!

Ya sen? 2019’da nasıl birşeyler olacak ve sen nasıl bir öykü kurmayı planlıyorsun bu muhteşem yıl için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir