Bireysel Kalkınma ile Yeni 30 Ağustoslar

Bugün 30 Ağustos’u kutluyoruz ama nedenini biliyor muyuz? Ve ödev çıkarabiliyor muyuz; bu diğer bayramlardan farklı olan Zafer Bayramı’nın ilhamlarından yararlanabiliyor muyuz?

Dumlupınar Meydan Muharebesi diye de biliyor, Başkumandan Meydan Muharebesi diye de biliyor, Başkomutanlık Meydan Savaşı diye de… İsmi ne olursa olsun, türü belli; klasik cephe savaşı değil meydan savaşı: Ya kalırsın ya kaybolup gidersin!

Varoluşsal deneyimlerin en acısı ve belki de en kutlusu…

Uluslararası yapılarda ısınan sulara bakınca tek bir dua gündeme geliyor: İnşallah hiç bir ulusun böylesi bir savaşa ve zafere gereksinimi kalmayacaktır!

foto: /herr_pola_roid

Diğer taraftan zaten kitlesel zaferler yerini kitlesel kalkınmaya bırakıyor; ‘yerli ve milli’ çabası bu yüzden. Ancak sana bir sır vereyim mi? Kitlesel kalkınma bireysel kalkınmadan güç alır; yani sen ne kadar üreten bir birey ve vatandaşsan, ulusunun kazanımı da o derece mümkün oluyor.

foto: Jonathan Knowles

Peki bu nasıl mümkün olabilir?

Ödev basit: uçmayı öğren, sonra da uç!

Bunu daha basit bir yolla da ifade edebiliriz:
Kendinle tanış;
Kendini icraate dök;
Sınırlarınla tanış; Onları aşmaya çabala
ve Daha Çok Kendin Ol, Daha Çok Üret

 

Özellikle son kalemdeki kendin olmak ve üretebilmek, depresyon gibi sahiplendiğimiz olumsuz duygular yığınının ilacı diye de bir sır ekleyeyim mi?

Şu sıralar görüştüğüm 10 kişiden en az 9u depresyonun kapısında, bazıları diplerine kulaç atmış bile. Ortak özellikleri ise kendilerini kaybetmişler, ne yaptıklarının da çok farkında değiller, yani birşey üretiyorlar mı yoksa haybeye mi nefes alıyorlar ayırdında değiller!

Eğer sen de böyle bir güruh içinde olduğunu düşünüyorsan; önerim kendi değerlerine zaman ayır. Neleri önemsiyorsun, neler sana kendini önemli hissettiyor; bunlara biraz emek ver.

Ve belki şu kriz ortamında kendinle harcadığın bu mesai, işinde yepyeni bir alan yaratmana fırsat verir!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir